logo
.
 

Newsy
AALE Aubagne

Z wizytą w 1RE w Aubagne. 11 grudnia spędziliśmy na załatwianiu wszystkich spraw ważnych dla lepszego funkcjonowania naszego AAALE en Pologne. Mieliśmy zaszczyt być przyjęci przez COMLE (ex CDU Marka Kreji), a także przez PSO Légion z którym służyłem razem w SML/2REP na początku lat dziewięćdziesiątych.

AALE Aubagne

W dniu 10.12.2018 odwiedziliśmy "Institution des Invalides de la Légion Étrangčre" du Pouylubier, gdzie przebywa obecnie około osiemdziesięciu pensjonariuszy, którzy pracują w atelier ceramiki, introligatorni i w winnicy.


AALE Aubagne

Dzisiaj, w dniu 09.12.2018 o 10h00 wspólnie z AALE Aubagne i radnymi miasta złożyliśmy wieniec w "Carré Légion" na cmentarzu w Aubagne by oddać hołd legionistom tam spoczywającym. Po tej historycznej dla naszego Stowarzyszenia byłych żołnierzy i przyjaciół Legii Cudzoziemskiej w Polsce ceremonii uczestniczyliśmy w Mszy Świętej w kościele Sant-Sauver. Następnie udaliśmy się by złożyć wizytę w Maison du Légionnaire w Auriol, gdzie zostaliśmy przyjęci przez LCL Sabljic, który przedstawił nam zarządzany przez niego ośrodek założony w 1933 roku przez Generała Rollet.


AALE Aubagne

W dniu 08.12.2018 Président d'AAALE en Pologne razem z Markiem Kreją i CNE(er) Michalikiem zostali zaproszeni przez Président AALE Aubagne CNE(er) Gil na repas Noël w mess officiers 1REC w Carpiagne, gdzie także mogliśmy zwiedzić sale d'honneur.


CCH Bogusz Pochylski

Kuba Tomasz Tuszyński SCH (er), Prezydent AAALE en Pologne oraz Krzysztof Schramm członek Amicale odwiedzili 23 listopada rodziców CCH Bogusza POCHYLSKIEGO, tragicznie zmarłego 21 marcu 2018 podczas służby w Iraku. Urodzony 14.03.1987r. w Śremie, gdzie ukończył Liceum Ogólnokształcącego. W wieku 19 lat Bogusz wyjechał do Irlandii, gdzie był zawodnikiem MMA w klubie Husaria. Jego wielką pasją był jazda na motocyklu. Pod koniec roku 2012 wnioskował o przyjęcie do służby przygotowawczej w Wojsku Polskim, jednak WKU w Poznaniu wydało decyzję odmowną. W lipcu 2013r. MSWiA udzieliło mu zgody na służbę w Legii Cudzoziemskiej we Francji na okres 5 lat. CCH Bogusz POCHYLSKI we Francji służył ponad 4,5 roku ( od 14 sierpnia 2013r. do 21 marca 2018r.) W styczniu 2014r. został wcielony do 2 REI w Nîmes, z którym brał udział w misjach: w Gujanie Francuskiej w ramach operacji HARPIE (wrzesień 2014r. - styczeń 2015r.), na Wybrzeżu Kości Słoniowej (sierpień 2015r. -grudzień 2015r.) oraz wiele razy w operacji SENTINELLE (ochrony terytorium narodowego Francji przed terrorystami). Od lutego 2018r. służył w Iraku w ramach operacji CHAMMAL, której celem było zwalczanie ISIS. Służył w Grupie Zadaniowej (Task Force) NARVIK, odpowiedzialnej za szkolenie elitarnych jednostek Irackich Sił Specjalnych. CCH POCHYLSKI 21.03.2018r., zginął podczas rozpoznania miejsca szkolenia w Bagdadzie. Pośmiertnie awansowany do stopnia Caporal Chef. W dniu 07.04.2018r. śp. Caporal Chef POCHYLSKI Bogusz Marek został pochowany na Cmentarzu Komunalnym w Śremie w asyście honorowej sztandaru AAALE en Pologne. W dniach 10-12.11.2018r., na zaproszenie strony francuskiej, rodzice CCH Pochylskiego oraz jego brat Jędrzej gościli w Paryżu, z okazji 100 rocznicy zakończenia I Wojny Światowej. Wraz z rodzinami dwóch innych poległych żołnierzy francuskich, którzy zginęli w Mali, Państwo Pochylscy zostali przyjęci przez Prezydent Francji Emmanuel Macrone w jego prywatnych apartamentach. Spotkania z generałem Bosser i dowódcą 2 REI w Nimes, oraz kolegami z elitarnej sekcji rozpoznania Bogusza pełne były serdeczności. CCH Bogusz Pochylski został oficjalnie upamiętniony podczas głównej uroczystości pod Łukiem Triumfalnym w Paryżu z okazji setnej rocznicy zakończenia I Wojny Światowej w obecności prawie setki głów państw z całego świata.
Honneur et Fidélité


Cmentarz Francuski w Gdańsku

Na Francuskim Cmentarzu Wojskowym w Gdańsku 12 listopada 2018 o 13h00 AAALE en Pologne uczestniczyła w ceremonii złożenia wieńców by uczcić pamięć tu spoczywających 1500 obywateli Francji... PG to "prisonnier de guerre"(jeniec wojenny). Obok Ambasadora Francji i zaproszonych gości oraz Honorowej Kompanii Marynarki Wojennej RP z orkiestrą był także obecny Metropolita Gdański. Jak widać po zdjęciu także tutaj spoczywają Légionnaires. Honneur et Fidélité !


Ceremonia złożenia wieńców

Ceremonia złożenia wieńców w "carré français" na Powązkach w Warszawie z okazji 100 lecia zakończenia l Wojny Światowej i 100 lecia Niepodległości Polski. Delegacja L'Amicale des Anciens et d'Amis de la Légion Étrangčre en Pologne ze swoim sztandarem oraz Capitaine (er) Michalik.
Link do filmu:
https://www.facebook.com/stowarzyszenie.zolnierzy.Legii.Cudzoziemskiej/videos

Leszek Wierzycki (Wandak)

Wczoraj we wtorek 06/11/2018 l'AAALE en Pologne towarzyszyło zmarłemu Leszkowi Wierzyckiemu w jego ostatniej drodze w swoim rodzinnym mieście w Limanowej. Ancien Caporal-chef Wierzycki(Wandak) Leszek, mle.181 052 zaciągnął się do Legii Cudzoziemskiej w sierpniu 1991r. Służył w 2REP/1Cie (12/1991-02/1995) z którym odbył swój pierwszy "tournant compagnie parachutiste" w gorącym Djibouti, Arta (03/92-07/92), a także jako "tireur d'élite" misję w ramach ONZ w Sarajewie (01/93-07/93). Odznaczony "Croix de la valeur militaire avec étoile de bronze" i od kwietnia 1994 roku już jako Caporal zostaje wysłany na séjour outre-mer na dwa lata do 13DBLE/CCS/PM w Djibouti (02/1995-02/1997). Po powrocie z Afryki jest affecté do 4RE/CCS/PM w Castelnaudary, gdzie passe Caporal-chef w 05/1998 i odbywa staż CTE Eryx. Drugi séjour long duré to już 3REI i dżungla w Gujanie Francuskiej (11/2002-11/2004) i "Medail d'or de la Défense Nationale" avec agrafe "Légion Étrangčre" oraz opération"Caebet" na Haiti 05-06/2004. Swoją wzorową karierę kończy w noc sylwestrową 2006 roku w 1RE w Aubagne, skąd wraca do Polski po 15 latach i czterech miesiącach służby. Francja dziękuje mu przyznaniem obywatelstwa i emerytury.
Honneur et Fidélité

Leszek Wierzycki (Wandak)

L'AAALE en Pologne ze smutkiem zawiadamia o śmierci ancien légionnaire Caporal-chef(er) Leszek Wierzycki (Wandak) mle.182 525 , który służył w 2REP, 13DBLE, 3REI, 4RE, 1RE. Ceremonia pogrzebowa odbędzie się we wtorek 06/11/2018 o 14h30 w Bazylice Matki Boskiej Bolesnej w Limanowej, na południu Polski.

Saint Michel

Président d’AAALE en Pologne Sergent-chef(er) Tuszyński chcąc uczcić święto spadochroniarzy Legii Cudzoziemskiej „Saint Michel„ zaprasza członków stowarzyszenia na „repas cohesion” 29/09 2018 w Lublinie. Spotykamy się na Placu Litewskim o godzinie 18h00 przed pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego.
Président de l’AAALE en Pologne Sergent-chef (er) Tuszyński.

Walne Zebranie

W dniu 1 września 2018r. na wniosek Zarządu Stowarzyszenia odbyło się Nadzwyczajne Walne Zebranie członków Stowarzyszenia byłych żołnierzy i przyjaciół Legii Cudzoziemskiej w Polsce.
W związku z wnioskami Prezesa Zbigniewa Truszczyńskiego i Sekretarza Generalnego Marka Kreji o rezygnacji z pełnionych funkcji zaistniała konieczność dokonania wyboru nowego Prezesa i Sekretarza Generalnego.
Po udzieleniu absolutorium, odwołani zostali na wniosek zainteresowanych, Prezes i Sekretarz Generalny.
W wyniku głosowania dokonano wyboru nowego Prezesa Stowarzyszenia, którym został Kuba Tomasz Tuszyński , Sekretarzem Generalnym wybrany został Marek Kogut .
Gratulujemy wyboru nowym władzom Stowarzyszenia i dziękujemy dotychczasowym za ich dokonania.


Kepi Blanc

W ostatnim numerze Kepi Blanc (nr 811, lipiec 2018) ukazała się informacja o naszym Camerone w Warszawie.

Uroczystości 14 lipca

W dniu 14 lipca 2018 roku na Uroczystościach zorganizowanych w Ambasadzie Francji w Warszawie obecna była delegacja Naszego Amicale.


Camerone 2018 - Warszawa

Ceremonia Camerone 2018 odbyła się na wojskowym cmentarzu Powązki w Warszawie na kwaterze francuskiej.W uroczystościach uczestniczyła delegacja Stowarzyszenia byłych żołnierzy 1 Armii francuskiej "Ren i Dunaj". Po uroczystościach udaliśmy się na bankiet do restauracji.


Irak : mort du caporal Bogusz POCHYLSKI (2e REI)

Mercredi 21 mars 2018, le caporal Bogusz POCHYLSKI, du 2e régiment étranger d’infanterie de Nîmes, est décédé dans le cadre d’une reconnaissance en vue de l’organisation d’une séance d’entrainement au profit de forces de sécurité irakiennes. Le légionnaire était engagé au sein de la Task force Narvik en charge de la formation des soldats irakiens de l’Iraki Counter Terrorism Service.

Carnet familial - Mariage
Pani Charlotte Jorgensen-Ćwikła i nasz kolega Ryszard Ćwikła - 30 grudnia 2017 zawarli związek małżeński. Nowożeńcom serdeczne życzenia od kolegów z Stowarzyszenia.

Carnet familial - Naissance
Pani Anna Adamczyk i nasz kolega Paweł Adamczyk dzielą się radością z okazji urodzenia Łukasza 24 listopada 2017.
Serdeczne gratulacje dla Rodziców od kolegów z Stowarzyszenia

Carnet Amicale

Podziękowania od Pana Generała J.MAURIN, COM.LE.

29 wrzesień
Naszym byłym repmanom z okazji święta Patrona św. Michała
Joyeux 29 septembre à tous et que Saint-Michel protège la France et la Pologne

Wystawa w Wielkopolskim Muzeum Wojskowym

Z przyjemnością informujemy, iż w związku z bardzo dużym zainteresowaniem naszą wystawą w Poznaniu, dyrekcja Muzeum Narodowego w Poznaniu podjęła decyzję o przedłużeniu ekspozycji.
Nasza wystawa będzie dostępna w Wielkopolskim Muzeum Wojskowym (Oddział MN) na Starym Rynku w Poznaniu, aż do 12 LISTOPADA 2017 r.
Więcej zdjęć z tego wydarzenia znaleźć można w zakładce Historia
Serdecznie zapraszamy.

Legia Honorowa
Informujemy, że nasz ancien, Pan Zygmunt Jatczak z Olsztynka został nominowany na Kawalera Legii Honorowej przez prezydenta Republiki Francuskiej.

Camerone 2017 Poznań
Z przyjemnością przekazujemy wiadomość, że z okazji rocznicy Camerone, w Wielkopolskim Muzeum Wojskowym w Poznaniu, 29 kwietnia o godz. 16. zostanie otwarta wystawa "Legia Cudzoziemska. Polacy w służbie Francji".
Wystawa dostępna będzie dla zwiedzających do dnia 1 października 2017.

Carnet familial - Naissance
Madame Anna SOKALSKA en union avec l`ancien caporal (2REP) Krzysztof SOKALSKI partagent avec Mateusz la joie de vous annoncer la naissance de Filip, le 13 décembre 2016 à Varsovie
Pani Anna SOKALSKA i nasz kolega Krzysztof SOKALSKI z synem Mateuszem dzielą się radością z urodzin Filipa, 13 grudnia 2016.
Serdeczne życzenia dla Rodziców od kolegów ze Stowarzyszenia

Cmentarz Francuski w Gdańsku 2016

W dniu 10 listopada 2016, na Cmentarzu Francuskim w Gdańsku odbyły się jak co roku, uroczystości upamiętniające zakończenie I Wojny Światowej. Na uroczystości obecna była delegacja naszego Stowarzyszenia.
Więcej zdjęć w zakładce Historia - z życia naszego Amicale - Cmentarz francuski

Olsztynek 17 maja 2016

Zygmunt Jatczak, ancien z Indochin, Honorowy Członek naszego Stowarzyszenia, został wyróżniony tytułem Zasłużonego dla Olsztynka. Gratulujemy Zygmunt!
Więcej zdjęć w zakładce Historia.

Camerone 2016 - Dublin

Na tegorocznych uroczystościach Camerone AALE IRLANDE obecna była delegacja Naszego Amicale. Więcej zdjęć w zakładce Historia/Camerone 2016

Camerone 2016
W tym roku, po raz pierwszy Camerone odbył się w Kazimierzu Dolnym.
Więcej zdjęć w zakładce Historia

Mamy dusze muszkieterów
Pod patronatem medialnym naszego Stowarzyszenia ukazała się książka, ebook i audiobook autorstwa naszego
Prezesa Zbigniewa Truszczyńskiego
„Mamy dusze muszkieterów”
Temat: Legia Cudzoziemska, wspomnienia z Afryki

http://warbook.pl/ksiazka/43/mamy-dusze-muszkieterow

Triathlon Polska 2015
Nasz kolega Piotr Węgrzyński mimo upływu lat od zakończenia kontraktu - cały czas w formie.


Uroczystość Sz.P. Adama i Małgorzaty Jankowskich
Cześć Koledzy
Dziękujemy wszystkim serdecznie za prezent i życzenia weselne, a i Wam i Waszym bliskim życzymy wszystkiego co najlepsze.
Pozdrawiamy
Małgorzata i Adam Jankowscy

Kondolencje
Chcielibyśmy złożyć najszczersze wyrazy współczucia dla Naszego kolegi Wojtka Ordona z powodu otrzymania wiadomości o śmierci Ojca.
"Wojtek trzymaj się. Kilku z nas już przez to przeszło, ja też, więc wiemy jak to boli"
Prezes

Camerone 2015 w Polsce

Olsztynek 26 lutego 2015, promocja książki: Niczego nie żałuję!

Pełna kolekcja zdjęć znajduje się w zakładce: Historia w dziale: Z życia Naszego Amicale

Bydgoszcz - Wieża Ciśnień - 21 luty 2015

Pełna kolekcja zdjęć znajduje się w zakładce: Historia w dziale: Z życia Naszego Amicale

Autorskie spotkanie w Olsztynku
Jak napisał sam autor:
" - Po Bydgoszczy, przyszedł czas na Olsztynek".
Mamy zaszczyt, tym samym, zaprosić na spotkanie z Autorami książki: "Niczego nie żałuję".
Tych , którzy nie byli w Bydgoszczy, chcielibyśmy zaprosić na spotkanie z nami ponownie.
Tym natomiast, którzy byli z nami na spotkaniu w Wieży ciśnień i wynieśli z niego wartościowe przesłanie - na nich zależy nam najbardziej - składamy serdeczne podziękowania i zapraszamy.
Wpadnijcie na spotkanie z nami w Olsztynku! Wysłuchamy opowieści o bohaterskim człowieku i pogadamy. Będzie miło.
Do miłego zobaczenia.

Wystawa: Polacy w Legii Cudzoziemskiej

Chcielibyśmy zaprosić do odwiedzenia Muzeum Wodociągów na ulicy Filareckiej 1 w Bydgoszczy, w dniach od 21 lutego do 11 marca 2015r. W tym czasie, Stowarzyszenie Byłych Żołnierzy i Przyjaciół Legii Cudzoziemskiej w Polsce organizuje wystawę historyczną poświęconą Polakom służącym w tej formacji. Pierwszego dnia przewidziany jest skromny poczęstunek (wino) oraz obecność Prezesa A.A.A. Legion Etrangere en Pologne.
Do miłego zobaczenia

14 lipca 2014 w ambasadzie Francji


Zapraszamy na nasz facebook -
Stowarzyszenie byłych żołnierzy i przyjaciół Legii Cudzoziemskiej w Polsce

CAMERONE 2014

W sobotę, 3 maja obchodziliśmy 151 rocznice Camerone. Tradycyjne spotkanie w Nowej Pasłęce w tym roku zatoczyło nieco szerszy krąg. Delegacja Amicale wzięła udział w oficjalnych uroczystościach z okazji Święta Narodowego Polski - w rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja 1791 roku. Uroczystości rozpoczęły się w Braniewie od mszy świętej w tamtejszej bazylice, w obecności władz lokalnych, kompanii reprezentacyjnej 9 Brygady Pancernej z Braniewa, licznych pocztów sztandarowych oraz około dwóch tysięcy uczestników patriotycznych obchodów. Następnie nastąpił uroczysty przemarsz do centrum Braniewa, gdzie pod obeliskiem poświęconym generałowi Władysławowi Andersowi, zostały złożone kwiaty, w tym przez członków naszego Stowarzyszenia. Tradycyjne obchody rocznicy Camerone odbyły się w godzinach popołudniowych. Zgodnie z tradycją odczytany został Le Recit de Camerone, odśpiewany Le Boudin oraz wzniesiony toast. Wspomnienia i opowieści trwały do późnego wieczora


Bieg katorżnika 2013

17 sierpnia odbył się kolejny „Bieg katorżnika” organizowany przez jednostkę komandosów z Lublińca.W tegorocznej edycji biegu wziął udział nasz kolega ancien 2REP Piotr Węgrzyński zajmując dobre miejsce na mecie.


14 Lipca 2013
Pierre Buhler, Ambasador Francji w Polsce, wraz z małżonką Panią Sylvie Kauffmann, wydali przyjęcie w ogrodach swojej Rezydencji w Warszawie z okazji Narodowego Święta Francji, 14 lipca. Obecni byli przedstawiciele polskiej polityki, kultury, nauki, obywatele Francji oraz liczni goście z korpusu dyplomatycznego, a także weterani. Zaproszenie otrzymali również członkowie Amicale Pologne, których reprezentacja wraz z małżonkami przybyła do Ambasady.
Prezes Amicale Pologne Zbigniew Truszczyński, wręczył Attaché Obrony Pułkownikowi Etienne CHAMPEAUX rocznicową odznakę 150lecie bitwy pod Camerone, wybitą przez Amicale Pologne.

Kepi Blanc nr 755

W najnowszym Kepi Blanc nr 755 znalazła się informacja z wręczenia naszej pamiątkowej odznaki gen de Saint Chamas, COM.LE.

SCH KONRAD RYGIEL w trzecią rocznicę śmierci w Afganistanie

Konrad Piotr RYGIEL - Sierżant z GCP z 2 REPu zginął 7 czerwca 2010 roku w prowincji Kapisa w Afganistanie.
Odłamki z wystrzelonego przez rebeliantów RPG-7 okazały się śmiertelne. W czasie potyczki, trzech innych legionistów zostało rannych, jeden z nich ciężko. Wszyscy należeli do elitarnego oddziału GCP. Podczas pobytu w Afganistanie uzyskał obywatelstwo francuskie w ramach naturalizacji.
Do Legii Cudzoziemskiej wstąpił w maju 2002 roku w Aubagne, gdzie podpisał pierwszy kontrakt na 5 lat. Po czteromiesięcznym szkoleniu podstawowym w Castelanudary trafił do 2REP w Calvi na Korsyce. Do regimentu spadochroniarzy trafił w październiku 2002 roku, gdzie odbył szkolenie spadochronowe i otrzymał przydział do 1 Cie. Bardzo szybko zyskał uznanie swoich przełożonych i w 2004 roku dostał się do elitarnej grupy GCP. W 2007 roku został sierżantem. Konrad Rygiel brał udział w kilku operacjach zamorskich. Na Wybrzeżu Kości Słoniowej w 2003 oraz w Djibouti w 2004 roku. Dwa lata później ponownie brał udział w operacji Licorne na Wybrzeżu Kości Słoniowej. W 2008 roku po raz pierwszy znalazł się w Afganistanie. Odznaczony został Legią Honorową, Medaille Militaire, krzyżem Valeur Militaire z palmą oraz srebrnym Medalem Obrony Narodowej, Medalem Operacji Zamorskich z agrawą «Wybrzeże Kości Słoniowej» oraz «Afganistan» oraz medalem NATO. Był kawalerem.
Legionista z wyboru i przekonania, sierżant Konrad Rygiel (pośmiertnie awansowany na SCH) służył zgodnie z zasadą Legii «Honneur et Fidélité» przez osiem lat zanim zginął w boju, za Francję.
CZEŚĆ JEGO PAMIĘCI! R.I.P.

ADIN OLTEANU i jego malarstwo w Paryżu

Już 30 maja w Paryżu odbędzie się wernisaż pierwszej wystawy prac malarskich byłego legionisty Adin Olteanu. Serdecznie zapraszamy tych co bedą w tym czasie w stolicy Francji. Jednocześnie polecamy autorska stronę artysty http://adinolteanu.carbonmade.com/ gdzie zobaczyć można większy wybór jego prac. Dzięki uprzejmości artysty publikujemy akwarele dedykowaną Mariuszowi Nowakowskimu. Prace Adin Olteanu są chronione prawami autorskimi i ich powielanie, kopiowanie bez zgody Autora jest nielegalne.

Camerone Aubagne
Z okazji 150. rocznicy Camerone z wizytą w Aubagne był Prezes. Kilka zdjęć z pobytu w Maison Mere.


Uroczystości Camerone 2013 w Aubagne
Zdjęcie udostępnione przez członka naszego Amicale.

Wręczenie pamiątkowych odznak
30 kwietnia 2013 r. podczas oficjalnych obchodów 150. rocznicy Camerone, które miały miejsce w Aubagne, nasz przedstawiciel, cch Wojciech Ordon wręczył pamiątkowe odznaki honorowe wydane przez nasz Amicale z okazji rocznicy. Odznaki otrzymali, dowodzący Legią Cudzoziemska gen. de Saint Chamas; gen. Rideau Prezydent FSALE oraz gen. Jacob Wiceprezydent FSALE.
1. Odznakę honorową Amicale Pologne otrzymuje dowodzący Legia Cudzoziemska generał Christophe de Saint Chamas
2. Przedstawiciele Amicale Pologne, cch(r) W.Ordon i cch(r)R.Grala wręczają odznakę honorową generałowi Robert Rideau prezydentowi FSALE
3. Przedstawiciel Amicale Pologne cch(r) Wojciech Ordon z generałem Jean-Pierre Jacob, wiceprezydentem FSALE i cch(r) Robertem Grala
4. Pamiątkowe zdjęcie z generałem J-P.Jacob, Wiceprezydentem FSALE przedstawiciele Amicale Pologne

Camerone 2013
Pamiątkowa odznaka naszego Stowarzyszenia na 150-tą rocznicę bitwy Camerone
Darmowy hosting zdjęć fotoo.plDarmowy hosting zdjęć fotoo.pl

Pologne: la Legion y etait...
W styczniowym numerze Kepi Blanc (nr 750), znajduje się informacja oraz zdjęcia ze spotkania Prezydenta Hollanda z delegacją naszego Amicale.

Również w ostatnim numerze Kepi Blanc (nr 750) znajduje się nekrolog SCH Piotra Bartkowiaka, zmarłego 18 listopada 2012 r.
R.I.P.

Ceremonia złożenia wieńca na Grobie Nieznanego Żołnierza przez prezydenta Francji Pana François Hollande`a

Wizyta prezydenta Francji Pana François Hollande`a


Marcin Zengota
W najnowszym numerze Kepi Blanc (nr 748, listopad) zamieszczono informację o śmierci Polaka, CCH Marcin Zengota - w załączeniu informacja prasowa. Służył od 2000 roku, zginął w górach.

Carnet familial - Naissance

L`ex-brigadier Krzysztof MAJ et son épouse madame Mariola MAJ avec leur fils Oliwier Leon, partagent la joie de vous annoncer la naissance de Olaf Mieszko,
le 9 octobre 2012 à Wroclaw

14 lipca w Ambasadzie Francji
Z okazji Święta Narodowego Francji, na przyjęciu w rezydencji ambasadora Francji, Pana Pierre’a Buhler, była obecna delegacja naszego Amicale. Poniżej prezentacja zdjęć. Przypominam termin najbliższego spotkania, to uroczystości z okazji 11 listopada na francuskim cmentarzu wojskowym w Gdańsku. Do zobaczenia


Wyprawa do Aubagne
Przedstawiamy kilka zdjęć z wyprawy Krzyśka Schramma z Sekcji Historycznej Stowarzyszenia do najważniejszego miejsca w karierze każdego Legionisty; Aubagne.
Pełny tekst Historia/Jednostki

Kepi Blanc nr 744
W najnowszym numerze Kepi Blanc (nr 744) ukazała się notatka o naszym Camerone. Miejmy nadzieję, że za rok, w 150 rocznice będzie nas więcej.

LEGIA CUDZOZIEMSKA - książka "Afrykańskie wędrówki z Legią Cudzoziemską"
link:
http://ksiegarnia.bellona.pl/index.php?c=boo&bid=475

Camerone 2012
Początek maja... Święto Camerone
Jak co roku zjazd odbył się w Nowej Pasłęce i jak corocznie w radosnej atmosferze...
Wszystkim Anciens, jeszcze raz wszystkiego najlepszego. A bientôt.

30.04.2012 - Joyeux CAMERONE
Wszystkim naszym Anciens i Sympatykom w kraju i zagranicą
z okazji 149 rocznicy Camerone
życzę radosnego święta
prezes

Komandos nr. 3/2012
W marcowym numerze "MMS Komandos", na ostatniej stronie ukazała się notka biograficzna o sierżancie Konradzie Rygielu, Legioniście 2REP, oraz członku elitarnej formacji GCP - Groupement des commandos parachutistes. Pamiętany jest jako przyjacielski, sumienny i zawsze uśmiechnięty kolega.
Autorem wspomień jest: Legionista.

Konrad Rygiel
"Sierżant Rygiel był Polakiem. Te słowa, Polska, polski, oznaczają dla nas odwagę i wolę walki. Wolny obywatel wolnego kraju wybrał służbę w Legii Cudzoziemskiej, żeby dać z siebie to, co najlepsze" Hubert Falco, sekretarz stanu ds. obrony Francji [zr.TVN24]

Komandos nr. 1/ 2012
Właśnie ukazał się kolejny numer 'Komandosa', w którym jest artykuł o historii Legii. Pełen tekst zamieszczony jest również, w dziale: Historia/ Varia/Legia w II wojnie swiatowej.
Przyjemnej lektury.
A bientot.

Pogrzeb CCH Kazimierza Karola MICHALUKA
13 listopada 2011 r. delegacja Stowarzyszenia z naszym Sztandarem w obecności pułkownika Champeaux attache obrony ambasady Francji i majora Abraham, oddała ostatnie honory wojskowe zmarłemu starszemu kapralowi (caporal-chef) Kazimierzowi Karolowi Michalukowi

93 rocznica Zawieszenia broni 1918 r.
9 listopada w Gdańsku odbyły się uroczystości na francuskim cmentarzu wojskowym.
Na ceremonii i przyjęciu w restauracji "Pod Łososiem" była obecna delegacja naszego Amicale.


Carnet Familial – Désès
My towarzysze broni ze smutkiem informujemy o nagłej śmierci naszego Kolegi
CCH Karola MICHALUKA , w 21 roku służby w Legii Cudzoziemskiej i łączymy się w bólu z Jego ŻONĄ i dwójką DZIECI.
Wojskowa ceremonia pogrzebowa odbyła się 9 listopada 2011 w 1RE w Aubagne.
Pogrzeb w Polsce w Ulanowie woj. podkarpackie odbędzie się 13 listopada

Komandos
We wrześniowym numerze miesięcznika "MMS Komandos", ukazał się artykuł ze wspomień Krzysztofa M, weterana Legii Cudzoziemskiej i członka naszego Amicale. Wspomienia spisał Krzysztof S, prowadzący Sekcję Historyczną Stowarzyszenia.
Pełen tekst znajduje się w zakładce Historia/Operacje/Wspomienia Legionisty 1 REC.pdf.

Kepi Blanc
W najnowszy, sierpniowym numerze KB jest informacja i zdjęcia z wizyty delegacji naszego Amicale w Ambasadzie Francuskiej 14 lipca. Załączono, także zdjęcie z dekoracji Ambasadora Francji medalem Kombatantów Armii Polskiej we Francji.

14 lipiec 2011, Ambasada Francji w Warszawie
Z okazji Święta Narodowego Francji, jak co roku delegacja naszego Stowarzyszenia była obecna na przyjęciu wydanym przez Pana Ambasadora w jego rezydencji. Poniżej zdjęcia z wręczenia Jego Ekscelencji François Barry Delongchamps orderu Kombatantów Armii Polskiej we Francji.

Carnet familial - Naissance
L`ex caporal Krzysztof SOKALSKI et son épouse madame Anna SOKALSKA sont heureux de faire part de la naissance du petit Mateusz, le 5 juin à Varsovie

4 czerwca 2011 w Poznaniu
Z okazji 180 rocznicy powstania Legii Cudzoziemskiej, 4 czerwca 2011 sekcja historyczna naszego Stowarzyszenia zorganizowała w ramach dnia otwartego
Muzeum Broni Pancernej Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych w Poznaniu
ul. Wojska Polskiego 84
– wystawę poświęconą Polakom służącym w francuskiej Legii Cudzoziemskiej.
Wystawa czynna jest do końca sierpnia, w godzinach 10h00 - 15h00. Aby móc obejrzeć wystawę, konieczne jest skontaktowanie z kustoszem muzeum tel. 61 857 51 66
Zwiedzanie Muzeum jest bezpłatne, ale każdorazowo trzeba umówić się telefonicznie (podany telefon jest poprawny, jeśli nie odbieramy ... to i tak prosimy próbować, do skutku;)

Camerone 2011 w Polsce

Carnet familial - Naissance
Madame Natalia MIKULSKA , en union avec l`ancien brigadier Andrzej MIKULSKI partagent avec Lucja et Tymon la joie de vous annoncer la naissance de Xawery, le 28 janvier 2011.

Maraton komandosa
27 listopada 2010
Nasz kolega Sławek Cały (ancien 2REP) po ładnych paru latach w cywilu znowu założył mundur i wystartował w barwach naszego Stowarzyszenia w Maratonie Komandosa organizowanym przez Wojskowy Klub Biegacza „Meta” Lubliniec -
1 Pułk Specjalny Komandosów
Na dystansie 42,195km w mundurze polowym z plecakiem 10kg na 340 uczestników biegu zajął 79 miejsce z czasem 04:53:43
Obiecał, że na następny rok poprawi ten bardzo dobry rezultat. Stara gwardia nie rdzewieje!

Ceremonia z okazji rocznicy 11 listopada
Delegacja naszego Stowarzyszenia była obecna na uroczystości na francuskim cmentarzu wojskowym w Gdańsku
link:
http://www.amw.gdynia.pl/title,Fotoaktualnosci,pid,7,eventid,604,month,11,year,2010.html

29.09.2010
A tous nos anciens parachutistes, « Très bonne fête de Saint Michel 2010 »
et par Saint Michel vive les Paras!!! ...et par Saint Antoine vive la Légion!!!
président

14.07.2010 święto narodowe Francji w rezydencji Ambasadora

18.06.2010
CAMERONE 2010
10 listopada 2009
Ceremonia wręczenia sztandaru Stowarzyszeniu byłych żołnierzy i przyjaciół Legii Cudzoziemskiej w Polsce na francuskim cmentarzu wojskowym w Gdańsku18 czerwca 2009 delegacja naszego Stowarzyszenie była obecna na ceremoni z okazji rocznicy apelu generała de Gaulle`a z 18 czerwca 1940r.

i złożyła wieniec pod pomnikiem generała de Gaulle`a w Warszawie.
aaa aaa

Toutes mes plus chaleureuses félicitations à toi et à tous les anciens légionnaires de Pologne pour cette belle commémoration de Camerone.
Semper fidelis.
Général R.Rideau
Président de la FSALE

CAMERONE 2009
W czerwcowym numerze miesięcznika "Komandos" ukazała się relacja z naszego Camerone - również na stronie naszej Federacji - F.S.A.L.E.
www.legionetrangere.fr

18 czerwca w rezydencji ambasadora Francji